Grafik tasarım hakkında faydalı bilgiler

Grafik Tasarım Nedir ? Grafik tasarımı nasıl yapılır ve Geçmişten bugüne grafik tasarım sanatı

   Grafik Tasarım Nedir ?

     Grafik tasarım, görsel iletişim sanatıdır. Bir mesaj iletmek, ürün ya da hizmeti görsel olarak tanıtmaktır. Grafik tasarım kelimesi ilk kez 20. Yüzyılın başlarında metal kalıplara oyularak yazılan ve çizilen, sonrasında çoğaltılmak amacıyla basılan görsel malzemeler için kullanılmıştır. Grafik Tasarım kelimesi ilk olarak 1922 yılında hattaa ve kitap tasarımcısı olan William Dwiggins tarafından yazılmıştır.

     Grafik Tasarım aslında ilk sanat dallarından biri olma ihtimali çok yüksektir. Atalarımız olan mağara adamları tarafından duvarlara kazılarak çıkartılan şekiller bunun bir göstergesidir. İnsanlık tarihi boyunca her zaman etrafımıza bir iz bırakan bu tasarım sanatı aslında görsel iletişim sanatı olarak evrimleştikten sonra, kendi içinde bir çok kollara ayrılan köklü bir ağaç misali günümüze kadar gelip dijital bir görünüm kazanmıştır. Gelişen teknolojinin meyvelerinden nasiplenen bu sanat, hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Televizyon reklamları, sinema, müzik evet yanlış duymadınız müzik sanatında bile büyük yer sahibidir. Nota işaretlerinden tutunda enstürman tasarımlarına kadar müziğin o muhteşem doğasının alt yapısını oluşturmaktadır.

Böylesine geniş bir yelpaze sunan grafik tasarım sanatı kimilerinde doğuştan gelen bir yetenek olarak, kimilerinde ise uzun uğraşlar sonunda kazanılan bir meslek olmuştur. Günümüzde grafik tasarım deyince ilk akla gelen reklam ve reklamcılık terimleridir. Grafik tasarım konusunda yazılarımızın devamı gelecektir.

” Sanat için, sevgiyle kalın “

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.